Karlar eridi, yayla evleri yerle bir oldu

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Taşlı Yaylası’na çıkan köylüler, kışın yağan kar ve meydana gelen çığda 9 evin yıkıldığını tespit etti. Hasar gören yapıların onarımına başlandı.

İlçede sert geçen kış, yaşamı olumsuz etkilerken, yüksek rakımdaki köy ve yaylalarda da yıkıma neden oldu. İlçeye bağlı Taş Yaylası’nda yoğun kar yağışı ve meydana gelen çığ nedeniyle dokuz ev yıkıldı. Bahar ayları ile yaylaya gelen köylüler, yıkılan evlerinin onarımına başladı. 

30 YILIN EN YOĞUN KAR YAĞIŞI 

Son yılların en sert kışını geçirdiklerini söyleyen Pınarlı köyü muhtarı Oktay Çelik, “Bu yıl bölgemize son 30 yılın en büyük kar yağışı düştü. Bugünlerde komşularımız yaylaya çıkma hazırlıkları yaparken eksiklikleri görmek için Taşlı Yayla bölgesine giden vatandaşlar hüsrana uğradı” dedi.

Çelik “Biz köy muhtarlığı olarak durumu ilgili yerlere bildirdik. Şu an o yaylada 9 evimiz tamamen kullanılamaz halde. Yetkililerimizden bu komşularımıza yardımcı olmalarını talep ediyorum. Yaylacılık o bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biridir” dedi. ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir